انواع فرم های معماری سازه های فضا کار چیست؟

باتوجه به توانایی سازه های فضا کار امکان خلق فضاهای زیبا متنوع و پیچیده به سادگی امکانپذیر است که در اینجا به معرفی چند فرم متداول پرداخته می شود.

۱٫ تخت: در این فرم معماری لایه زمین کاملاً صاف بوده و برای شیب بندی از دستک‌های باطول‌های متفاوت استفاده می‌شود. در این فرم از معماری و برای دهانه‌های وسیع می‌توان از این نوع سازه در چندین لایه استفاده نمود.

مدل تخت- مهرازان

۲٫ شیب دار: در این نوع معماری سازه‌های فضا کار بصورت کاملاً تخت مونتاژ شده و با تغییر ارتفاع ستون‌ها شیب یکطرفه برای سقف ایجاد می‌شود اگرچه برای شیب دوطرفه نیازی به تغییر ارتفاع ستون‌ها نمی باشد.

مدل شیبدار- مهرازان

۳٫قوسی (چلیک) : در این نوع معماری سازه فضایی به گونه‌ای طراحی و تولید می‌شود که پس از اجرا نمای بیرونی و داخلی سازه بصورت کمانی از دایره می‌باشد. فرم قوسی می‌تواند بصورت چلیک کامل یا چلیک ناقص می‌باشد.

مدل قوسی- مهرازان

۴٫‌ گنبدی: این نوع معماری از سازه‌های فضا کار اغلب در نورگیرهای ساختمان‌های بزرگ و مسقف نمودن فضاهای بسیار وسیع ( مانند ورزشگاه‌های بزرگ ) و بدون استفاده از ستون‌های میانی مورد استفاده قرار می گیرد. این فرم معماری در نمای کلی (شکل ظاهری) به دو دسته نیم کره (کروی) و نیم تخم مرغی ( بیضوی) تقسیم بندی می‌شوند و از نظر نوع بافت به بیش از ده نوع (دنده‌ای، پیازی، فرازشی ، …) قابل تفکیک می‌باشند.

مدل گنبدی- مهرازان

۵٫‌ هرمی: این نوع معماری از سازه‌های فضا کار بصورت هرم کامل یا هرم ناقص اجرا می‌گردد و بیشترین کاربرد آن در نماسازی  شهری و نورگیر مجتمع‌های تجاری و مسکونی می‌باشد.

مدل هرمی- مهرازان

۶٫‌ معماری‌های خاص وسایر فرم‌ها: باتوجه به قابلیت سازه‌های فضایی تولید و اجرای هر فرم دلخواه معمای با استفاده از این سازه‌ها امکانپذیر است . ازجمله فرم موجی، یو شکل، کره کامل، استوانه‌ای (دودکشی)، زین اسبی و…

مدل خاص2- مهرازان

مدل خاص-1 - مهرازان

منبع: www.fazasazeh.com

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *