طرح پیشنهادی معمار لهستانی برای زاینده رود

طرح پیشنهادی Mateusz Pospiech برای زاینده رود:

زاینده رود-اصفهان- مهرازان

طرح پیشنهادی حاضر اثر معمار لهستانی پاسخی برای احیا و همچنین ایجاد یک محیط زیست پایدار در اکوسیستمی همانند زاینده رود اصفهان است. ابر سازه ای عظیم به طول ۶ کیلومتر که می تواند درمان جای زخم در چشم انداز و ذهن ایرانیان باشد.

رودخانه زاینده رود بزرگترین رودخانه در منطقه مرکزی ایران بوده و آب این رودخانه برای سکونتگاه های اطراف آن ضروریست. نام این رودخانه به معنی زندگی دهنده، پایه و اساس رشد و پیشرفت فرهنگی و اقتصادی ایران در دوره صفوی به عنوان پایتخت بوده و ناپدید شدن آن ضربه بزرگی به این شهر وارد آورده است.

در این طرح از بستر خشک رودخانه برای استفاده از یک فضای مفید و پایدار بهره گرفته شده و در سه سطح که در هر کدام یک کانال قرار گرفته است سعی در بازگشت رودخانه همچون تار و پودی درهم تنیده است.

در زیر سطح زمین یک سیستم تراموا و همچنین پارکینگ که در ارتباط مستقیم با خیابان‎های اطراف است تعبیه شده و در سطح زمین فضاهای خدماتی در نظر گرفته شده؛ فضاهایی که با پایان یافتن خط اول مترو نیاز خواهد بود. همچنین در سطح بالای زمین پوشش گیاهی کاملاً سبز و پارک‎های عمومی که در آن رودخانه‎ها و فضای آزاد با هم ارتباط برقرار می‎کنند، در نظر گرفته شده است. کانال‏های تعبیه شده برای هر سطح کاملاً انعطاف پذیر و در پاسخ به محدودیت‎ها و نیازهای سایت طراحی شده است.

پوشش سبز سطح بالا به گونه‎ای طراحی شده که در ماه‎های خشک همچون محافظ و در ماه‎های سرد باعث عبور نور به سطح‎های پایین تر می‎شود. مناطق سبز این پروژه به طور کارآمدی توسط آبیاری قطره‏ای و کل طرح با رویکرد حفاظت و طرح جامع بازیافت آب طراحی شده است.

Visualisation_2

منابع:

 archdaily.com-polsl.pl

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *